Sales Inquiry

Aggregate Quarry Operation Cost Per Ton

  • average price of construction aggregates per ton - BINQ Mining

    average price of construction aggregates per ton - BINQ Mining

    Construction Aggregate Supply Limitations. opening of new sites for the production of construction aggregates would be . an average 50-mile distance, the total aggregate-truck VMT would be 940 . The total transportation cost of aggregates (at .10 per ton per mile) shipped 35-miles . »More detailed

    Live Chat »
  • How Much Does A Ton of Sand Cost In 2019? - Cost Aide

    How Much Does A Ton of Sand Cost In 2019? - Cost Aide

    Dec 18, 2016 · How much does a ton of sand cost? It is not too expensive. For an average homebuilder it is great news that this construction necessity is generally still cheap by the ton, however, it is important to scrutinize the type of sand that your supplier .

    Live Chat »
  • COST EVALUATION OF PRODUCING DIFFERENT .

    COST EVALUATION OF PRODUCING DIFFERENT .

    management staff in the selected quarries to acquire the total cost implication of producing 1 ton of granite aggregate. The data acquired was subjected to basic economic evaluation. The results show that the monthly operation costfor Quarry A is N 30,618,000, while that of Quarry B is N10,164,000.

    Live Chat »
  • Cost to build a gravel driveway - Estimates and Prices at Fixr

    Cost to build a gravel driveway - Estimates and Prices at Fixr

    Gravel - for the pouring of crushed stone the costs would be an average of 1.40 per square foot at a 1" depth, or a total of 420 for a delivery of stones adequate for a single 1" of coverage. Most homeowner, however, prefer a thicker course of gravel, and this would mean that roughly 800 would be required to cover the entire area in a thick .

    Live Chat »
  • NC DEQ: Crushed Stone in NC

    NC DEQ: Crushed Stone in NC

    North Carolina is the eighth largest crushed stone producing state in the U.S. Aggregate is produced from about 135 crushed stone quarries and about 500 sand and gravel sites throughout the state. Crushed stone, sand and gravel plants account for 85 percent of all permitted mining operations.

    Live Chat »
  • Cost to Install Landscape Gravel - 2019 Cost Calculator .

    Cost to Install Landscape Gravel - 2019 Cost Calculator .

    For a basic project in zip code 47474 with 500 square feet, the cost to Install Landscape Gravel starts at 0.59 - 1.26 per square foot*. Actual costs will depend on job size, conditions, size options. To estimate costs for your project: 1. Set Project Zip Code Enter the Zip Code for the location where labor is hired and materials purchased. 2.

    Live Chat »
  • Cost of Gravel - Estimates and Prices Paid - CostHelper

    Cost of Gravel - Estimates and Prices Paid - CostHelper

    How much gravel should cost. Average costs and comments from CostHelper's team of professional journalists and community of users. Prices vary depending on the size and type of gravel; whether it is bought by the bag or in 5-gallon amounts, or by the ton or the cubic yard (equivalent to 3'x3'x3'); if it is delivered to the project site or picked up by the customer; and location (gravel is .

    Live Chat »
  • Buy Gravel at Bulk Gravel Prices | Georgia Landscape Supply

    Buy Gravel at Bulk Gravel Prices | Georgia Landscape Supply

    Our team helps you select the perfect gravel type and size for your project needs from the many varieties we offer: granite 57, granite CSB and granite dust, just to name a few. Get Big Savings on Your Cost of Gravel . We keep your cost of gravel low by selling it by the ton from industry-leading gravel suppliers.

    Live Chat »
  • How much does landscaping gravel cost per ton? - Answers

    How much does landscaping gravel cost per ton? - Answers

    How much does landscaping gravel cost per ton? It can average 45.00 to 70.00 per ton depending on the type of gravel used. Some suppliers will charge a delivery fee, while others factor in .

    Live Chat »
  • Gravel Driveway Calculator - Estimate Material for a .

    Gravel Driveway Calculator - Estimate Material for a .

    Calculate How Many Tons of Gravel are Needed for a Driveway. Gravel is sometimes sold by the ton instead of the cubic yard. If you know how many cubic yards of gravel are needed then find the number of tons needed by multiplying the cubic yards by 1.35. Our gravel calculator simplifies the process of estimating material in tons.

    Live Chat »
  • Calculate the Cost of a Gravel Driveway: Materials .

    Calculate the Cost of a Gravel Driveway: Materials .

    Calculate the Cost of a Gravel Driveway. How much does a gravel driveway cost? Well, if you're on a budget a gravel driveway is the least expensive option you can choose compared to concrete, asphalt or pavers. That said, as with every type of driveway, the final price you pay will be dictated by the amount of preparation and work to be done.

    Live Chat »
  • How Much Does Pea Gravel Cost? | HowMuchIsIt

    How Much Does Pea Gravel Cost? | HowMuchIsIt

    Aug 14, 2018 · How much does pea gravel cost? Pea gravel can come in many different colors, and common sizes can include 3/8″, 3/4″, 3/8″, and 3/4″. Most companies will only ship pea gravel by the ton, and this gravel will be dropped off at the end of your driveway upon purchase.

    Live Chat »
  • what is the cost per ton to operate a granite quarry

    what is the cost per ton to operate a granite quarry

    costs operation rock crusher quarry australia. aggregate quarry operation cost per ton. quarry rock cost australia. cost per ton a quarry would get for basalt . Crushed Stone Aggregate Overview - NC DEQ. This is a view of an operating crushed stone (aggregate) quarry that is . Crushed stone, from operations .

    Live Chat »
  • How Much Does Gravel Cost Per Ton - Gravel Price

    How Much Does Gravel Cost Per Ton - Gravel Price

    Gravel can be used for so many purposes. It is used to create roads, driveways, paths, in concrete etc. Gravel Cost. So how much does gravel cost? The cost of gravel will vary depending on several factors. Generally gravel is purchased by the ton. A ton is 2,000 pounds. The price per ton of gravel will depend on the type of gravel being purchased.

    Live Chat »
  • How Much Does Gravel Cost? 2019 Price Guide - Inch Calculator

    How Much Does Gravel Cost? 2019 Price Guide - Inch Calculator

    Expect similar prices to river rock: 100-500 per cubic yard, 100-700 per ton, and 10-15 per bag. Estimating How Much Gravel Needed. Gravel generally gets sold by the cubic yard but can be bought by the ton for large jobs and by the bag for small projects. The cost of materials will mostly depend on how much you need for a project.

    Live Chat »
  • Pea Gravel Cost Per Ton: We'll Do The Math - braenstone

    Pea Gravel Cost Per Ton: We'll Do The Math - braenstone

    What factors impact pea gravel cost? It's good to be aware that, when pricing out pea gravel, you'll run into different variables that could impact the pea gravel cost per ton from one place to the next. When you're aware of these factors, it's a lot easier to find the fairest pricing possible and .

    Live Chat »
  • 2019 Gravel Driveway Costs + Road Base & Crushed Rock .

    2019 Gravel Driveway Costs + Road Base & Crushed Rock .

    HomeAdvisor's Gravel Driveway Cost Guide provides average prices (per square foot, yard, & ton) for road base materials, including gravel, crushed rock, crush & run stone, limestone and shell for building a driveway, private road or parking lot.

    Live Chat »
  • Cost of a Gravel Driveway - Estimates and Prices Paid

    Cost of a Gravel Driveway - Estimates and Prices Paid

    How much a gravel driveway should cost. Average costs and comments from CostHelper's team of professional journalists and community of users. Complete installation of a driveway with a base and surface layer of compacted gravel starts at roughly 0.75- 3 or more a square foot, or about 300- 1,000 for a 12'x25' single-car driveway, 4-8 thick.

    Live Chat »
  • West Coast Sand and Gravel

    West Coast Sand and Gravel

    Since 1968, West Coast Sand & Gravel has been providing California (and now Phoenix too) with quality products and services. Since our start, we have grown to thirteen locations and have expanded our product offerings from construction aggregate to specialized services such as dirt import and export, environmental waste hauling, and sports .

    Live Chat »
  • How Much Does A Ton of Sand Cost In 2019? - Cost Aide

    How Much Does A Ton of Sand Cost In 2019? - Cost Aide

    Dec 18, 2016 · How much does a ton of sand cost? It is not too expensive. For an average homebuilder it is great news that this construction necessity is generally still cheap by the ton, however, it is important to scrutinize the type of sand that your supplier .

    Live Chat »
  • 2019 Pea Gravel Cost Per Ton | How Much Does Pea Gravel Cost?

    2019 Pea Gravel Cost Per Ton | How Much Does Pea Gravel Cost?

    Pea gravel is a rather simple landscaping, driveway and patio feature that comes in many different shapes, sizes and colors. Fortunately, the average pea gravel cost does not vary too much: Minimum Pea Gravel Cost: 30 per ton or 4 per bag Maximum Pea Gravel Cost: 55 per ton or 8 per bag Pea .

    Live Chat »
  • How Much Does Crushed Rock Delivery Cost? - KompareIt

    How Much Does Crushed Rock Delivery Cost? - KompareIt

    Minus crushed rock costs 12- 35 per cubic yard while clean crushed rock costs 30- 50 per cubic yard. Delivery and spreading will double those prices. However, the more material you order, the less the total cost. Crushed rock is a type of gravel that has been mechanically broken down into small pieces and sorted by size.

    Live Chat »
  • Crushing Their Cost-Per-Ton - Rock Products

    Crushing Their Cost-Per-Ton - Rock Products

    Nov 26, 2014 · The demonstration and subsequent analysis showed that while the overhead of a second machine had been added to the crushing process, the cost per ton of crushed concrete decreased. Costello and Doab repeatedly crunched the numbers with David McAfee until there was no question in his mind. Increasing Production

    Live Chat »
  • Quarry Equipment | Aggregate Parts Warehouse | United States

    Quarry Equipment | Aggregate Parts Warehouse | United States

    Located in Baton Rouge, LA, Aggregate Parts Warehouse is the Southeast's leader in providing quality wear parts solutions such as blow bars, jaw plates, cone liners and more. We are Louisiana's exclusive Trio Weir Minerals dealer. Contact us today to find out how we can help you lower your cost per ton.

    Live Chat »
  • Auburn Aggregates Pricing & Calculator: Estimate Your Costs!

    Auburn Aggregates Pricing & Calculator: Estimate Your Costs!

    Auburn Aggregates is transparent about product pricing, delivery fees, and volume discounts. Use our online calculator to estimate your total cost!

    Live Chat »
  • Cost for a Gravel Driveway - Job Prices

    Cost for a Gravel Driveway - Job Prices

    Cost for a Gravel Driveway I personally love the appearance of gravel on a driveway, it looks simple but traditional. I also like that fact that you can hear the footsteps of anyone walking on it – I genuinely believe that thieves want to stay quiet when breaking into houses, not alerting homeowners and neighbours to their presence with noisy .

    Live Chat »
  • Valuation of Aggregate Operations for Banking Purposes .

    Valuation of Aggregate Operations for Banking Purposes .

    Sand and gravel was 7.65 per ton - varying depending on location and grade from 3.50 per ton to more than 15.00 per ton loaded on trucks at the mine. The average mine produces approximately 200,000 tons per year, with crushed stone mines producing an average of 350,000 tons per year and the average sand and gravel operation producing .

    Live Chat »
  • Gravel Price List | Rock, Sand, & Gravel Prices in .

    Gravel Price List | Rock, Sand, & Gravel Prices in .

    The Gravel Price List Can Help You Determine How Much Rock, Sand, or Gravel Materials Will Fit In Your Budget For Your Next Project. Call For More Info.

    Live Chat »
  • #9 Limestone Bulk Gravel! Mr. Mulch of Ohio

    #9 Limestone Bulk Gravel! Mr. Mulch of Ohio

    It is not recommended that you use #9 Gravel deeper than 2"-3" with out some sort of fabric in between the layers. It cannot typically be spread thinner than 3/4". #9 Gravel Color: In central Ohio, this stone is generally a grey to tan color. There is a variation in color depending on the location and depth in quarry. #9 Gravel Shape/Size:

    Live Chat »
  • 5 Yards Bulk Pea Gravel-ST8WG5 - The Home Depot

    5 Yards Bulk Pea Gravel-ST8WG5 - The Home Depot

    Pea Gravel Bulk aggregate 5 yards is delivered locally to your home or jobsite. This product is available in 5 yards-18 yards increments. (For projects larger than 18 yards please contact our team at 1-888-443-2855 or message us through the "Ask A Question" link above the aggregate image). #7 Pea Gravel is most often used in general landscape applications.

    Live Chat »
  • Calculating How Much Gravel You Need for Your Driveway .

    Calculating How Much Gravel You Need for Your Driveway .

    Calculating How Much Gravel You Need for Your Driveway . the following measurements are a guide to the amount of gravel coverage per ton: 1/4 to 1/2 inch gravel, 100 square feet per ton; 1/2 to 1 inch gravel, 90 square feet per ton; and 1 1/2 to 2 inches gravel, 80 square feet per ton. . while decorative gravel is best overlaid the road .

    Live Chat »
  • 2019 Pea Gravel Cost | Average Pea Gravel Price Per Ton

    2019 Pea Gravel Cost | Average Pea Gravel Price Per Ton

    If you buy in bulk, or 10 or more tons at a time, you may be able to get the price down to as low as 15 to 20 per ton. A gravel distributor can provide these amounts at wholesale prices. Hiring a professional to lay down pea gravel for you will add about 13 to 67 per hour in labor costs.

    Live Chat »
  • #57 Gravel Limerock

    #57 Gravel Limerock

    About #57 Gravel Limerock. The size of #57 Stone is 1 inch and under. #57 Stone is the most common driveway gravel in Florida. #57 Stone is commonly used as a drainage gravel. #57 Stone is also used in mix concrete, mix asphalt and as bases for retaining walls and driveways. #57 Stone can also be applied in irrigation and on gravel roads. #57 Stone is an aggregate that is processed from .

    Live Chat »
  • How Much Does Pea Gravel Cost? | HowMuchIsIt

    How Much Does Pea Gravel Cost? | HowMuchIsIt

    Aug 14, 2018 · How much does pea gravel cost? Pea gravel can come in many different colors, and common sizes can include 3/8″, 3/4″, 3/8″, and 3/4″. Most companies will only ship pea gravel by the ton, and this gravel will be dropped off at the end of your driveway upon purchase.

    Live Chat »
  • Sand-washing technology & sustainability : Pit & Quarry

    Sand-washing technology & sustainability : Pit & Quarry

    Producers need to calculate that additional profit and the operating costs per ton into the overall picture as they examine various sand washing methods," he says. Like many producers, Wissota Sand & Gravel is facing an ever-increasing demand for washed aggregate.

    Live Chat »
  • Maximizing your cost per ton : Pit & Quarry

    Maximizing your cost per ton : Pit & Quarry

    Two areas referenced at Quarry Academy where aggregate producers could elevate their dollars per ton are drilling and blasting. "You could be looking at hours, if not days, to process rock if you don't [drill and blast] right," says Scott Giltner, senior project engineer at DynoConsult, a division of Dyno Nobel.

    Live Chat »
  • 4 tons of gravel in my driveway - YouTube

    4 tons of gravel in my driveway - YouTube

    Jun 24, 2012 · And its not even half of what I need for to backfill these two egress holes around the well

    Live Chat »
  • Stoneco

    Stoneco

    Stoneco has remained a top supplier of crushed limestone, sand, and gravel in Michigan for over 100 years. We carry a complete line of MDOT, ODOT, and commercial materials, perfect for any project from a highway, to a parking lot, to a driveway, and many more.

    Live Chat »
  • How Much Does Pea Gravel Cost? | Angie's List

    How Much Does Pea Gravel Cost? | Angie's List

    How Much Does Pea Gravel Cost Per Ton In Bulk? If preparing for a hardscaping project, you can buy the gravel in bulk and expect to incur between 15- 20 per ton. Pea gravel is weighed by the ton and the cost doesn't vary much in different locations.

    Live Chat »
  • Gravel Calculator - how much gravel you need in tons .

    Gravel Calculator - how much gravel you need in tons .

    A square meter of gravel with a depth of 5 cm weighs about 84 kg or 0.084 tonnes. The numbers are obtained using this gravel calculator. How much is a ton of gravel? A ton of gravel with average-sized pebbles is about 0.705 cubic yards, or 19 cubic feet, assuming it has been screened for debris and contains no leftover dirt, sand, etc.

    Live Chat »